Ako na prvú výstavu? Starostlivosť o srsť pred výstavou

Majitelia krátkosrstých plemien majú na výstavách veľkú výhodu. Psa treba pred výstavou okúpať, niekedy dokonca stačí pretrieť lešťičkou a pes je upravený do kruhu. Áno aj ich psík potrebuje správnu stravu, aby srsť mala požadovaný lesk a kvalitu a pôsobila zdravo, ale v porovnaní s dlhosrtými plemenami, je to med lízať. Pri krátkosrstých plemenách treba dávať pozor na ležanie na tvrdom podklade, spôsobuje škaredé preležaniny na kĺboch, ktoré sa len ťažko odstraňujú a liečia. 

Ak máte psíka so srsťou ktorú treba trímovať, čaká vás celoročné rolovanie. Je pravdou, že väčšina chovateľov a ich jedincov funguje na jednorazovom trímovaní, čo prakticky znamená, že vytrímujú svojho psa raz za 2-3 mesiace a potom jednoducho nechajú psiu srsť dorastať, akurát občas vyčešú podsadu. Ja som však najspokojnejšia s pravidelným rolovaním, čiže pravidelným vytrhávaním prerastajúcich chlpov (v dĺžke 3-4cm) a vyčesávaním podsady. Mám bradáčov, čiže plemeno, ktorému ak nie je trímované, rastie len jemná podsada. Ak im však pravidelne raz dvakrát do týždňa poctivo vyčešem podsadu a potom vytrhám prerastajúce krycie chlpy, ich srsť je úchvatná. Tvrdá ubitá a nikdy nie prerastená. Takto pravidelne rolovaná srsť je vhodná na výstavu po celý rok. Neexistujú obdobia, kedy musí srsť dorastať. Ak sa však rozhodnete psa trímovať nárazovo, nikdy to nesmiete urobiť tesne pred výstavou. Pes nesmie byť trímovaný kratšie ako 3-4 týždne pred výstavou (v závislosti od plemena), aby nevyzeral ako vypĺznutá sliepka. 

Pri dlhosrstých psoch netreba zabúdať na pravidelné celoročné česanie a vyčesávanie podsady. Ak nebudete psa pravidelne vyčesávať, srsť bude zaplstená. V lepšom prípade sa vám podarí psa rozčesať a vyčesať plste. Odzrkadlí sa to však na štruktúre srsti, ktorá bude pôsobiť zničene. V horšom prípade budete musieť plste vystrihnúť a pes bude mať v “strihu“ diery a bude pôsobiť otrhano. Je pravdou, že dnes existuje množstvo profesionálnej kvalitnej kozmetiky (pr. Plush pupy), ktorá srsť uhladí a špeciálnych kief na rozčesávanie (ActiVet), niet však nad pravidelne udržiavanú srsť.

Tak teda veľkú trpezlivosť pri údržbe!