Ako na prvú výstavu? Výcvik pred výstavou

Trénovanie pred výstavou má dve roviny: socializácia a trénovanie predvedenia vo výstavnom  kruhu. 

Socializácia psa

Správny postoj Bluudhounda

Je veľmi dôležité, aby bol pes pred výstavou socializovaný, pretože inak bude z množstva ľudí a psov na malej ploche nervózny a vystrašený. Čo to vlastne tá socializácia psa je a ako ju trénovať? Socializácia je vlastne začlenenie psa do spoločnosti ľudí a psov. Socializácia psa prebieha od 6 týždňov veku šteniatka, teda ešte v čase, kedy je šteniatko pri matke. Je to vlastne každodenný styk s novými situáciami a vysporiadanie sa s nimi. Najmä psíkov, ktorí vyrastajú osamote na dvore odporúčam brávať aj do mesta, na vlakové stanice, pred nákupné centrá, miesta, kde je veľký ruch a pohyb ľudí. Skúsim s ním na takýchto miestach aj činnosti, ktoré sa robia na výstave. Nechám psa pohladkať cudzím ľuďom, ovoňať novým neznámym psom.A aj keď v bežnom živote nie je možné nakonfigurovať také prostredie ako na výstave, určite to už nebude pre neho také cudzie ako keby ste ho na výstavisko vytiahli nepripraveného priamo z búdy. V prípade, že počas socializácie dochádza k situaciám, ktoré nezvládate a pes je buď veľmi bojazlivý, alebo agresívny voči iným psom, nezúfajte. Navštíviť miestne cvičisko a poraďte sa s odborníkmi. Pravdepodobne vám doporučia absolvovať zopár výcvikových hodín, kde vám ukážu, ako si v týchto situáciach poradiť.

 

Trénovanie predvedenia vo výstavnom  kruhu   

Nie je síce  toho veľa, čo musí pes vedieť, keď ide do výstavného kruhu, ale aj to treba natrénovať. Množstvo majiteľov psov túto prípravnú fázu podceňuje  a psy sa im potom váľajú v kruhu a kazí to celkový dojem aj hodnotenie psa.

 

Jednotlivé cviky by som rozčlenila na 3 základné cviky:

  1. Výstavný postoj
  2. Ukázanie zubov
  3. Pohyb na výstavnom vodítku

 

Výstavný postoj

Rozdiel medzi  správnym a nesprávnym postojom

Výstavný postoj je vlastne zotrvanie psíka v prirodzenom postoji pre dané plemeno. U každého plemena vyzerá inak a ak chcete vedieť ako vyzerá výstavný postoj pre vaše plemeno, odporúčam pozrieť galériu fotografii z výstav vášho plemena, kde väčšina psov stojí práve vo výstavnom postoji. Ja odporúčam trénovať postoj od útleho veku šteniatka. Väčšina skúsených chovateľov trénuje so šteniatkom postoj od 5 týždňov pri fotení a vám odovzdá šteniatko, ktoré už vlastne cvik vie, len ho treba dotrénovať, aby sa naučilo v ňom zotrvať dlhšie a nezabudlo ho a vylepšovať detaily. Ak však psík postoj netrénoval odporúčam začať povelom "stoj". Pes si musí zvyknúť, že na povel stoj musí zotrvať  stáť aspoň 5 minút a ja sa ho pri tomto povele dotýkam a naprávam. Sú psy, ktoré sa postavia do výstavného postoja automaticky a úloha vystavovateľa je vtedy veľmi jednoduchá. Veľa psov však robí pri postoji chyby. Vytáča lakte, má vytrčený alebo padnutý zadok, zlé postavené končatiny, stojí strmo, atď. To všetko sú chyby, ktoré treba napraviť. Pes musí stať perfektne počas celého posudzovania. Lebo zlé postavenie psa môže vyvolať mylný dojem chyby v statike u rozhodcu  a pokaziť hodnotenie.  Niektoré psy sa vystavujú s pomocou vystavovateľa (u retrieverov sa napr. drží natiahnutý chvost), iné voľne (vystavovateľ sa psa nedotýka). Závisí to od jedinca  a plemena.

Postoj odporúčam cvičiť s výstavným vodítkom. A to tak, že sa výstavné vodítko nasadíme psovi pod krk za uši, tak aby sa pes nemohol  z neho vyvliecť a utiecť. Existujú rôzne výstavné vodítka: kožené, nylonové, s kovovou časťou okolo krku, látkové. Najčastejšie sa používajú vo farbe psa, tak aby čo najmenej rušilo pri posudzovaní. Nemalo by byť hrubé (aby opticky neskracovalo krk), ale ani príliš tenké (aby sa Vám pes nevytrhol). Každé plemeno má zaužívané typy výstavných vodítok, vždy však treba prihliadať na potreby konkrétneho psa  a jeho vystavovateľa. Aj nepohodlné vodítko môže spôsobiť nesprávne predvedenie psa. Ja preferujem tenké kožené výstavné vodítka. Zdajú sa mi byť najpohodlnejšie pre mňa a aj pre mojich psov.  Keď máme postoj zvládnutý vyskúšame ako sa bude pes správať, keď ho bude obchytávať cudzí človek, tak ako rozhodca. Pes nesmie zvrčať, ani uhýbať. Mal by ostať pokojne stáť. 

 

Ukázanie zubov 

Každý rozhodca by ma skontrolovať psovi chrup. Sú rozhodcovia, ktorí pozerajú chrup sami, alebo si ho nechaj ukázať vystavovateľom. Vy musíte byť pripravený na obe situácie. Kontroluje sa najmä zhryz (predkus, podkus, klieštový, nožnicový zhryz)  a plnochruposť (či má všetky zuby). Aj o tom aký má mať pes chrup hovorí štandard plemena. Najskôr navyknite vášho psíka, aby zuby ukázal vám. Kedykoľvek počas dňa s pokojným povelom zuby. Keď už vám bude ukazovať zuby bez problémov požiadajte pre psa cudzieho človeka, aby mu pozrel zuby. Ideálne by bolo vyskúšať to neskôr aj s inými cudzími ľuďmi. Pes si na to zvykne a nebude mať problémy ani vo výstavnom kruhu.  

Chrup psa treba pravidelne udržiavať špecialnou zubnou pastou a mäkkou kefkou. Veľa rozhodcov nevidí rado odhalené krčky a usadený zubný kameň.

 

Pohyb na výstavnom vodítku 

Ideálne je keď máte zvládnutú chôdzu na vodítku pri nohe  a až potom začnete s nácvikom chôdze na výstavnom vodítku. Pes by mal ísť vo svojom prirodzenom kroku - miernom pokluse. Vždy sa prispôsobte rýchlosťou a krokom psovi. Predvádza sa pes, nie vy! Samotné predvedenie by malo pôsobiť  elegantne nie ťažkopádne. Pes musí ísť správnym krokom, niektoré plemená kladú nohy striedavo (pravá predná, ľavá zadná), iné mimochodom (pravá predná, pravá zadná. Pes nesmie cválať (predné nohy naraz, zadné nohy naraz).

 

 

 

Rozhodcovia vám môže dať predviesť rôzne figúry v písmenách. V zásade najčastejšie je to pohyb dokruhu, pričom pes je vždy bližšie k rozhodcovi. Základné pravidlo vystavovania je, že pes vystavovateľ nikdy nesmie zacláňať psa rozhodcovi, teda rozhodca musí na psa vždy vidieť.

 Príklady figúr:

 
Základné pravidlo vystavovania je, že pes vystavovateľ nikdy nesmie zacláňať psa rozhodcovi, teda rozhodca musí na psa vždy vidieť.